Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Opis alternatywny: Opakowanie leku w zielonym kolorze z białym i pomarańczowym tekstem, ostrzeżeniem przed zagrożeniem dla zdrowia i symbolami ostrzegawczymi.

UWAGA NA NIELEGALNE ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN

26-08-2024

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie (WIORiN w Lublinie) informuje, że w trakcie prowadzonych czynności kontrolnych nasi inspektorzy ujawnili opakowanie po podrobionym środku ochrony roślin Actara 25 WG (zdjęcie poniżej).

Na opakowaniu środka Actara 25 WG widnieje data produkcji środka – 11 stycznia 2024 r. (11/01/2024) oraz nazwa substancji czynnej (tiametoksam), której stosowanie zostało zakazane na terenie UE z dniem 30 kwietnia 2019 r. W związku z powyższym nie wiadomo jaka substancja znajdowała się w przedstawionym opakowaniu.

Opis alternatywny: Opakowanie leku w zielonym kolorze z białym i pomarańczowym tekstem, ostrzeżeniem przed zagrożeniem dla zdrowia i symbolami ostrzegawczymi. 

WIORiN w Lublinie przypomina, że stosowanie niedopuszczonych lub podrobionych środków ochrony roślin jest zabronione z uwagi na wysokie ryzyko stworzenia zagrożenia dla zdrowia ludzi oraz dla środowiska. Substancje o nieznanym składzie chemicznym stosowane do ochrony roślin mogą nie zadziałać, a w skrajnych przypadkach całkowicie zniszczyć plony. Nie wiadomo jakie mogą być konsekwencje zdrowotne dla rolnika wykonującego zabieg. Pozostałości zastosowanej substancji mogą skazić żywność produkowaną z roślin, na które stosowano niedozwolone chemikalia, stwarzając zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Trudno też przewidzieć wpływ takich substancji na środowisko - nielegalne chemikalia mogą gromadzić się w wodach gruntowych oraz w glebie a także stanowić zagrożenie dla owadów zapylających rośliny.

Stosowanie podrobionych lub niedopuszczonych środków ochrony roślin jest zagrożone licznymi sankcjami, od administracyjnych (wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa może nałożyć m.in. zakaz wykonywania zabiegów środkami ochrony roślin, mandat karny, a także nakazać zniszczenie takich środków) aż po odpowiedzialność karną.

Chcąc zminimalizować ryzyko zakupu podrobionych środków ochrony roślin, należy dokonywać zakupów tylko w legalnych punktach obrotu wpisanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin. Nabywanie środków ochrony roślin na targowiskach, giełdach albo w handlu obwoźnym jest nielegalne.

Jak rozpoznać podrobione środki ochrony roślin? Na nielegalne środki ochrony roślin może wskazywać m.in. etykieta napisana w innym języku niż polski lub napisana w sposób niespójny i niezrozumiały, brak daty produkcji i numeru partii na opakowaniu, opakowanie niezawierające plomb i zabezpieczeń przed otwarciem, brak nazwy i adresu producenta oraz numeru zezwolenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wprowadzenie środka ochrony roślin do obrotu czy też uchylanie się sprzedającego od wydania dowodu zakupu. Często nielegalne środki ochrony roślin mają też „superatrakcyjną” cenę. Inspektorzy WIORiN w Lublinie każdego roku wykonują szereg kontroli dotyczących obrotu i stosowania środków ochrony roślin, pobierane są także próby preparatów, aby w jak największym stopniu wyeliminować ryzyko występowania podrobionych produktów w obrocie.

WIORiN w Lublinie zwraca się do wszystkich z apelem o informowanie nas o występowaniu podejrzanych środków ochrony roślin. Nasze dane kontaktowe są dostępne na stronie internetowej https://piorin.gov.pl/lb-kontakt/.

 

Reklama ostrzegająca przed kupowaniem podrabianych środków ochrony roślin, z podkreśleniem ryzyka i strat, zatrzymaną przez czerwony znak "STOP" i ikonami zakazu.
Powrót