Niewiele miast ma tak piękne położenie naturalne jak Annopol. Z wyniosłej skarpy annopolskiej rozciąga się piękna panorama przełomu rzeki Wisły. Do miasta wjeżdża się przez most o długości 571,84 m rozciągnięty nad szeroko rozlaną Wisłą. Na lewym brzegu rzeki znajdują się starorzecza i łąki, zaś na prawym wysokie wapienne skały. Tu krzyżują się szlaki czterech stron świata (niektórzy mówią o Annopolu "brama Lubelszczyzny"). Gmina gospodaruje ponad 20 km malowniczego wiślanego brzegu. Rozległe i zwarte kompleksy leśne stanowią ostoje dla zwierząt podlegających ochronie gatunkowej.
Roślinność jest największym bogactwem naturalnym gminy. Lasy zajmują 3138 ha, co stanowi około 20,8% ogólnej powierzchni gminy Annopol. Obfitują one w owoce runa leśnego (borówka czarna, borówka czerwona, żurawina, poziomki, grzyby, jeżyny). Rośnie tu rzadko już spotykany jałowiec pospolity. Na szczególną uwagę w składzie gatunkowym lasów zasługuje jodła, która rośnie poza granicą swego naturalnego zasięgu. Na terenach gminy występują również siedliska wysokopiennych, bogatych dąbrów ciepłolubnych, typu wyżynnego. Największym kompleksem leśnym jest las mieszany o dużej i średniej wartości drzewostanu w wieku od 40 do 134 lat, położony w północnej części gminy.
Brzegi rzek, wąwozy i jary porośnięte są różnymi gatunkami krzewów: kaliną, dereniem, głogiem, itp. W dolinach rzek, głównie w dolinie Wisły występują siedliska łęgów jesionowo - wiązowych. W drzewostanie przeważają wierzby, topole oraz wikliny.
Podobnie jak roślinność tak i zwierzęta są nieodłącznym elementem przyrody w gminie Annopol. Czyste powietrze, nieskażone wody, stwarzają dogodne warunki bytowania przeróżnych gatunków zwierząt. O czystości środowiska na lądzie i w wodzie świadczą siedliska bobrów, wydr, borsuków. W rzece Tuczyn spotkać można raki, miętusa oraz pstrąga tęczowego. Osobliwością tego terenu jest duża różnorodność. Swoje miejsca lęgowe mają tu między innymi orlik krzykliwy i bocian czarny. Znajdują się tu również stanowiska ochronne dla głuszca, cietrzewia i kraski. Licznie występują tu: dzięcioł czarny, zimorodek, dudek.