NOWY SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI W GMINIE ANNOPOL
I. MATERIAŁY INFORMACYJNE (do pobrania)
Wyjaśnienie dotyczące deklaracji:
Z uwagi na konieczność zapewnienia prawidłowego obliczenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właściciele nieruchomości zobowiązani byli do złożenia w tutejszym Urzędzie Miejskim, w terminie do 30 marca 2013 r. deklaracji o ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość. Właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do burmistrza deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych. W przypadku zmiany danych (ilości osób) będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany. W razie niezłożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo w razie uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji Burmistrz Annopola określi - w drodze decyzji - wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Opłatę w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana.
*Właścicielach nieruchomości - rozumie się przez to także: współwłaścicieli, użytkowników wieczystych, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.
II. OPŁATA ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI
Na podstawie:
opłata ta obliczana będzie w oparciu o liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość:
odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób selektywny | 7 zł / osoba/m-c |
odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób nieselektywny | 14 zł / osoba/m-c |
Nowym systemem odbioru odpadów komunalnych nie zostały objęte nieruchomości niezamieszkałe. Przedsiębiorcy zobowiązani są indywidualnie zawrzeć umowę na wywóz odpadów komunalnych z wybraną firmą wywozową.
III TERMIN PŁATNOŚCI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI
Właściciele nieruchomości położonych na terenie Gminy Annopol zobowiązani są uiszczać bez wezwania opłatę za śmieci RAZ NA KWARTAŁ w łącznej wysokości za TRZY MIESIĄCE KALENDARZOWE w terminie do końca miesiąca kwartału kalendarzowego, na rachunek bankowy Gminy Annopol.
- za I kwartał do 31 marca,
- za II kwartał do 30 czerwca,
- za III kwartał do 30 września,
- za IV kwartał do 31 grudnia,
na rachunek: Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej o/Annopol Nr 92 8717 1051 2011 1100 0824 0007
Termin wniesienia pierwszej opłaty za miesiące od lipca do września upływa 30 września 2013 r.
IV. CZĘSTOTLIWOŚĆ ODBIORU NA TERENACH WIEJSKICH
- Raz w miesiącu - frakcja mokra i frakcja sucha.
V CZĘSTOTLIWOŚĆ ODBIORU NA TERENIE MIASTA
- Raz w miesiącu - frakcja mokra i sucha - ZABUDOWA JEDNORODZINNA.
- Dwa razy w tygodniu - frakcja mokra - ZABUDOWA WIELORODZINNA.
- Dwa razy w miesiącu - frakcja sucha - ZABUDOWA WIELORODZINNA.
V. HARMONOGRAM WYWOZU
VI. KOMPOSTOWNIKI
Odpady zielone mogą być zagospodarowywanie przez właścicieli we własnym zakresie poprzez gromadzenie i przetwarzania ich w przydomowych kompostownikach.
W przypadku braku możliwości ich kompostowania lub braku kompostownika właściciele odpadów ulegających biodegradacji zobowiązani są dostarczyć je do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stępnia ( teren wysypiska śmieci).
VII. ODPADY BUDOWLANE
Odpady budowlane i remontowe - należy gromadzić w specjalnych pojemnikach, workach BIG - BAG 1000 l lub kontenerach uniemożliwiających ich pylenie. Odpady te będzie można osobiście dostarczać do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Stępnia.
Właściciel nieruchomości będzie również mógł zamówić pojemnik na odpady - remontowe i rozbiórkowe u przedsiębiorcy (usługa dodatkowo płatna).
VIII. ZUŻYTY SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY ORAZ MEBLE I ODPADY WIELKOGABARYTOWE
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz meble i odpady wielkogabarytowe będą odbierane od właściciela nieruchomości dwa razy do roku zgodnie z harmonogramem wywozu. Mogą być również bezpośrednio dostarczane do GPSZOK przy ul. Stępnia.
Takie odpady jak:
- przeterminowane leki,
- zużyte baterie i akumulatory,
- opony
mogą być zagospodarowane poprzez istniejący system zbierania odpadów: placówki handlowe, apteki, zakłady serwisowe lub przekazywane do GPSZOK (punkt selektywnej zbiórki przy ul. Stępnia )
Zgodnie z Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami dla Województwa Lubelskiego firma, która wygra przetarg zobowiązana będzie aby zebrane odpady kierować do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych mieszczącej się w Kraśniku (Region Południowo - Zachodni) ul. Piłsudskiego 12/3, 23-200 Kraśnik
IX. UCHWAŁY RADY MIEJSKIEJ ODNOSZĄCE SIĘ DO NOWEGO SYSTEMU GOSPODARKI ODPADAMI