Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Grupa osób stoi przed budynkiem oznaczonym jako biblioteka. Część osób ubrana w kolorowe stroje ludowe, inny mężczyzna w garniturze trzyma chleb na haftowanym obrusie.

DOŻYNKI GMINNE 2024

04-09-2024

Tegoroczne świętowanie Dożynek Gminnych rozpoczęło się 18 sierpnia, mszą św. dziękczynną w kościele pw. św. Joachima i św. Anny w Annopolu. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przemaszerował na stadion MGKS WISŁA Annopol. Oficjalne obchody uroczystości dożynkowych otworzył Burmistrz Annopola Pan Mirosław Gazda, który powitał zaproszonych gości oraz wszystkich zebranych.

Na wstępie Burmistrz złożył wszystkim rolnikom, sadownikom i ogrodnikom serdeczne podziękowania za tegoroczne plony oraz wyrazy uznania dla ich codziennego rolniczego trudu. Bochen chleba dożynkowego, jako symbol dostatku, sytości i obfitości przekazali na ręce Burmistrza Starostowie Dożynek Pani Dorota Węzka z  Janiszowa oraz Pan Krzysztof Grzebyk z Annopola. Podczas części oficjalnej odczytano listy okolicznościowe. W imieniu Posła na Sejm RP Kazimierza Chomy list odczytała Pani Elżbieta Kawka. W imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Jarosława Stawiarskiego list odczytał Pan Marek Kołtun Radny Powiatu Kraśnickiego, z kolei Pan Stefan Stachula Radny Powiatu Kraśnickiego, odczytał list od Wicewojewody Lubelskiego Pana Andrzeja Maja. Na ręce Burmistrza wpłynął również list od Wójta Gminy Gościeradów Pana Mariusza Szczepanika.

Wśród przybyłych gości obecni byli Pan Marek Kos Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Pan Marek Kołtun Członek Zarządu Powiatu Kraśnickiego, Pan Stefan Stachula i Pan Józef Wojtaszek- Radni Powiatu Kraśnickiego,   Proboszcz Parafii w Annopolu ks. kan. Krzysztof Krzemiński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Annopolu Pan Andrzej Bownik wraz z radnymi, Prezes Miejsko-Gminnego Zarządu OSP Pan Grzegorz Targos, Prezesowie OSP z terenu gminy oraz druhowie, Dyrektorzy Szkół, Kierownicy Jednostek Organizacyjnych Gminy, Przewodniczący Rad Osiedlowych i Sołtysi, Koła Gospodyń Wiejskich, Kluby Seniora.

Następnie dokonano prezentacji wieńców dożynkowych zgłoszonych do konkursu na najpiękniejszy wieniec oraz nastąpiła ceremonia dzielenia się chlebem z gośćmi i publicznością zgromadzoną na stadionie.

Obchody dożynkowe uświetniły występy lokalnych zespołów: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z CK z Annopola, Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego, zaprezentował się Gminy Klub Aktywnego Seniora z CK w Annopolu, Klub Senior+ z Wymysłowa, zespół „Borowiacy” i Kapela Nadwiślańska. Podczas biesiadowania grupy wieńcowe miały możliwość zaprezentowania się na scenie. Z tej szansy skorzystało sołectwo Opoka, KGW i Sołectwo Dąbrowa. Grupy odśpiewały pieśni biesiadne oraz zaprezentowały historię plecenia wieńców. W dalszej kolejności odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W konkursie zaprezentowano 8 wieńców przygotowanych przez następujące grupy:

1.  Sołectwo Opoka 

2.  KGW i Sołectwo Dąbrowa

3.  Sołectwo Świeciechów Duży

4.  KGW Świeciechów Duży

5.  Sołectwo Borów

6.  Sołectwo Natalin

7.  Sołectwo Bliskowice

8.  Klub Senior+ w Annopolu

Komisja w składzie Renata Zięba, Józef Paćkowski oraz Agnieszka Kowalczyk w kategorii Wieniec Tradycyjny wyłonili najpiękniejszy wieniec, który należał do KGW i Sołectwa Dąbrowa, natomiast w kategorii Wieniec Współczesny zwyciężył wieniec przygotowany przez Sołectwo Opoka. W/w wieńce zaprezentowały naszą Gminę podczas Dożynek Powiatowych 25 sierpnia br. w Urzędowie.
       Dużą sympatią publiczności cieszył się turniej sołectw, który składał się z ciekawych konkurencji. Do turnieju zgłosiło się 5 sołectw:

1.  Sołectwo Opoka;

2.  Sołectwo Wymysłów;

3.  Sołectwo Jakubowice;

4.  Sołectwo Grabówka;

5.  Sołectwo Dąbrowa.

Komisja w składzie Magdalena Młynarczyk, Józef Paćkowski oraz Marian Bącal po podliczeniu zdobytych punktów przez w/w uczestników ogłosiła wyniki i tak:

I miejsce zajęło Sołectwo Wymysłów,
II miejsce zajęło Sołectwo Jakubowice,
III miejsce zajęło Sołectwo Dąbrowa.  

W zawodach wędkarskich o Puchar Burmistrza Annopola udział wzięło ok. 30 wędkarzy. Zawody zostały zorganizowane przez Koło Wędkarskie nr 8 z Annopola. 

I miejsce w kat. senior zajął Paweł Wagner.

I miejsce w kat. Kadet zajął Wiktor Pokrzywa.

Nagrodę za złowienie największej ryby, ufundowaną przez sołtysa Dąbrowy Pana Mariusza Kusia zdobył Pan Paweł Wagner.

Ogromnym zainteresowaniem uczestników festynu cieszyły się również stoiska promocyjne, gdzie można było zasmakować lokalnych specjałów przygotowanych przez:

KGW Wymysłów,
KGW Grabówka,
KGW i Sołectwo Dąbrowa,
KGW Świeciechów Duży,
KGW Kopiec. 

Komisja w składzie Józef Paćkowski, Renata Zięba oraz Agnieszka Kowalczyk biorąc pod uwagę sposób prezentacji i popularyzacji dziedzictwa kulinarnego gminy Annopol oraz estetykę stoiska przyznała

1 miejsce KGW Kopiec,
2 miejsce KGW Wymysłów
3 miejsca równorzędne KGW Dąbrowa, KGW Grabówka i KGW Świeciechów Duży.
Za przygotowanie i wystawienie stoisk powyższe KGW otrzymały nagrody pieniężne.

Wieczorem na scenie wystąpił Zespół C.D.N.
Gwiazdą wieczoru był Zespół „BACIARY”, który  w swojej muzyce oraz strojach nawiązuje do tradycji góralskiej prosto spod samych Tatr. Do najbardziej znanych utworów należą: „Żyje się raz”, „Oczy zielone”, „Nic do stracenia”, „Jak się bawią ludzie”, „Lubię Śpiewać, Lubię Tańczyć”.  Koncert w Annopolu przyciągnął rzesze fanów.

 

 

Powrót