Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Kultura

Proboszcz parafii w Borowie ks. dr Zbigniew Kata

77 Rocznica Pacyfikacji Borowa i okolic

02-02-2021

2 lutego 2021r. w Borowie odbyły się obchody 77. rocznicy pacyfikacji Borowa i okolic.

Ze względu na obostrzenia związane z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2 i zakazem dotyczącym organizacji imprez masowych oraz organizowaniem zgromadzeń publicznych, tegoroczne uroczystości miały skromniejszy wymiar niż zazwyczaj.


Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą odprawioną przez proboszcza parafii ks. dr Zbigniewa Katę. Po mszy św. część jej uczestników indywidualnie udała się na cmentarz w Borowie w celu tradycyjnego oddania hołdu poległym w tragicznym dniu 2 lutego 1944 roku. Kordon samochodów podążał za maszerującą w mundurach żołnierskich Grupą Rekonstrukcyjną im. płk. Tadeusza Zieleniewskiego z Majdanu – Obleszcze.


Następnie przedstawiciele samorządu powiatowego, gminnego i przedstawiciele środowisk kombatanckich złożyli wieńce przy mogile pomordowanych. Na zakończenie głos zabrał Burmistrz Annopola Mirosław Gazda, który zainicjował wspólną modlitwę w intencji tych, którzy zginęli przed 77 laty.


Symboliczną uroczystość, która odbyła się przy pięknej zimowej pogodzie zamknęły trzy karabinowe salwy honorowe.


2 lutego 1944 roku Niemcy przeprowadzili akcję pacyfikacyjną sześciu wsi położonych na zachodnich krańcach lasów janowskich. Tego dnia oddziały SS, Wehrmachtu i policji niemieckiej – wsparte przez ukraińskich kolaborantów – doszczętnie spaliły Borów, Szczecyn, Wólkę Szczecką, Łążek Zaklikowski, Łążek Chwałowski i Karasiówkę. Historycy szacują, że zamordowano wówczas od 800 do 1300 Polaków (w tym kilkaset kobiet i dzieci). Była to prawdopodobnie najbrutalniejsza akcja pacyfikacyjna przeprowadzona przez Niemców na terenach wiejskich okupowanej Polski.


Pamiętajmy o niewinnych ofiarach tego brutalnego mordu i przesłaniu jakie pozostawiły potomnym.


W uroczystości uczestniczyli: Pan Andrzej Rolla–Starosta Kraśnicki, Pan Jacek Dubiel Przewodniczący Rady Powiatu Kraśnickiego, Pan Mirosław Gazda Burmistrz Annopola wraz z Panem Józefem Paćkowskim Zastępcą Burmistrza, Radni Rady Miejskiej w Annopolu, Grupa Rekonstrukcyjna im. Tadeusza Zieleniewskiego z Majdanu Obleszcze, sołtys Borowa i mieszkańcy.

Powrót