Część oficjalna obchodów rozpoczęła się, gdy barwny korowód z wieńcami reprezentującymi poszczególne miejscowości naszej gminy, przemaszerował na stadion MGKS WISŁA Annopol.
Otwarcia gminnych uroczystości dożynkowych dokonał Burmistrz Annopola Pan Mirosław Gazda, który powitał gości zaproszonych oraz wszystkich zebranych.
W swoim wystąpieniu Burmistrz zwrócił uwagę, że tegoroczne zbiory uwarunkowane były zmienną pogodą, której kaprysy wystawiły na ciężką próbę pracę rolnika. Bochen chleba dożynkowego, jako symbol nadziei i pomyślności, przekazali na ręce Burmistrza Starostowie Dożynek Pani Ewa Cieślik z Janiszowa i Pan Krzysztof Maruszewski z Grabówki. Przy dostojnych taktach „Poloneza Ogińskiego” nastąpiła ceremonia krojenia i dzielenia się chlebem z gośćmi i publicznością zgromadzona na stadionie. Część oficjalną zakończono odśpiewaniem „Roty”.
Festyn Dożynkowy uświetniły występy lokalnych zespołów: zaprezentował się Gminy Klub Aktywnego Seniora z CK w Annopolu, Klub Senior+ z Wymysłowa oraz niezmordowana Pani Zofia Zychman.
W czasie biesiadowania przeprowadzono konkurs żniwny, chętni mogli zaśpiewać na scenie piosenki biesiadne. Z tej możliwości skorzystały przedstawicielki sołectwa Opoka, śpiewając żywiołowo „Sokoły”. Jak na dożynki przystało, nie mogło zabraknąć konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W konkursie zaprezentowano 8 wieńców przygotowanych przez następujące grupy:
W kategorii Wieniec Tradycyjny Komisja w składzie Anna Wąsik, Zenobia Jarmuła i Piotr Pilecki najwyżej oceniła wieniec Sołectwa Janiszów. W kategorii Wieniec Współczesny wygrał wieniec przygotowany przez OSP w Bliskowicach.
Oceniono również dożynkowe stoiska ciekawie urządzone, z suto zastawionymi stołami, które przygotowały następujące podmioty:
Podsumowano również i wręczono nagrody w Zawodach Wędkarskich Sołtysów o Puchar Burmistrza Annopola, których organizacją zajęło się Annopolskie Koło Wędkarskie.
I miejsce (kat. senior) zajął Rzepka Dariusz, który złowił również największą rybę, karpia o dł. 64cm.
II miejsce zajął Targos Marcin, a III miejsce Wagner Paweł. Następnie kolejno Wagner Ryszard, Suchowolak Mariusz, Cieślak Sylwester, Pawlicha Andrzej, Kuś Mariusz oraz Borkowski Krzysztof.
W kategorii kadet brało udział dwóch zawodników. Pierwsze miejsce zajął Pokrzywa Wiktor, a drugie Wawrzak Jakub.
Dużym zainteresowaniem publiczności cieszył się Turniej Sołectw, w którym pięć sołectw: Dąbrowa, Opoka, Popów, Świeciechów Duży i Świeciechów Poduchowny rywalizowało w sześciu konkurencjach. Po podsumowaniu punktów przez Komisję, zwycięzcami zostali:
Miejsce Sołectwo Dąbrowa
Miejsce Świeciechów Poduchowny
Miejsce Sołectwo Popów
Miejsce Sołectwo Świeciechów Duży
Sołectwo Opoka.
Zainteresowaniem uczestników festynu cieszyły się również stoiska promocyjne, a w szczególności stoisko Wojsk Obrony Terytorialnej 22 Dębliński Batalion Lekkiej Piechoty w Dęblinie, stoisko Środowiskowego Domu Samopomocy w Annopolu, Stoisko Tymczasowego Punktu Szczepień oraz punktu Spisu Powszechnego.
Wieczorem na scenie świetnie zaprezentowali się „Starachowianie” Teatr Muzyczny nad Kamienną. To Zespół z wieloletnią tradycją, wypracowaną marką, kultywujący narodowe i ludowe tradycje. Zachwycili publiczność swoim oryginalnym i dynamicznym repertuarem.
Annopolskiej publiczności podobał się również program kabaretowy formacji młodego pokolenia „Czwarta Fala”. Młodzi, pełni pozytywnej energii artyści w dowcipnych tekstach trafnie komentowali polską rzeczywistość.
Festyn dożynkowy zakończył się żywiołowym koncertem Zespołu MeGustar, który podbił serca publiczności energią, dynamiką i mnóstwem pozytywnych emocji.
Tegoroczne dożynki upłynęły w atmosferze dobrej zabawy i przy sprzyjającej pogodzie mimo jej zmienności.