Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Róża w zeszycie

Poezja i Piosenka w Krainie Nadwiślańskich Śladów Edwarda Stachury

21-11-2011

W dniach 18-19 listopada w Annopolskim Centrum Kultury panował wyjątkowo poetycki klimat za sprawą kolejnej edycji cyklu pod nazwą „Śladami Edwarda Stachury".

Impreza ta, organizowana we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kraśniku, ma na celu popularyzację twórczości, jak również poszukiwania w niej śladów „poety wędrującego”, który za życia upodobał sobie szczególnie wiślany brzeg w okolicach Annopola oraz domostwo Państwa Rychertów.

W jesienny pejzaż doskonale wpisuje się poezja Edwarda Stachury i piosenka poetycka, toteż 18 listopada uczestnicy Turnieju Recytatorskiego bezwiednie podążali za słowem, ożywiając Stachurowskie tchnienie zamknięte w strofy magicznej poezji. Ich interpretacjom przysłuchiwało się jury w składzie: Agnieszka Małyszek – polonistka z PSP w Opoce, Agnieszka Kowalczyk – inspektor UM w Annopolu, Andrzej Gotner- przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Kraśniku. Najwyżej oceniono następujących recytatorów:

I miejsce – Julia Woch z Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Kraśniku

II miejsce – Angelika Wziątek z Miejskiego Zespołu Szkół w Annopolu

III miejsce – Paulina Pruszkowska z Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Kraśniku

Wyróżnienie- Aleksandra Jedlińska i Natalia Jarzyna z Miejskiego Zespołu

Szkół w Annopolu.

Zwycięzcy Turnieju Recytatorskiego otrzymali z rąk Burmistrza Annopola- Wiesława Liwińskiego, dyplomy i nagrody książkowe. Pozostałym uczestnikom wręczono podziękowania i tomiki wierszy E. Stachury.

W tym roku przygotowano również wystawę pamiątek, związanych z poetą, udostępnionych z prywatnych zbiorów państwa Rychertów i Stefańskich. Ponadto można było obejrzeć film pt. „Pogodzić się ze światem”, ukazujący ogrom cierpienia poety w końcowym etapie Jego życia. 19 listopada miał miejsce XII Konkurs Piosenki im. Edwarda Stachury. Piosenki wśród utworów poety to gatunek osobny, Stachura był kontynuatorem zamierzchłej i świetnej tradycji trubadurskiej. W zadumie i refleksji można było posłuchać pięknych interpretacji konkursowych 15 młodych wokalistów, którzy dźwiękiem doskrzydlali strofy poetyckie. Muzycznym konfrontacjom przysłuchiwało się jury w składzie: Jacek Kadis- bard kraśnicki, Andrzej Gotner- przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Kraśniku, Radosław Rzepka- instruktor z CK w Annopolu. Jurorzy przyznali ex aequo:

I miejsce- Patrycja Szubstarska z Sandomierskiego Centrum Kultury

                Kinga Suchora z GOK w Trzydniku Dużym

III miejsce – Agni Caldarar z CKiP w Kraśniku

                    Katarzyna Bryczek z GOK w Dzierzkowicach

Laureatów Konkursu uhonorowano dyplomami i nagrodami pieniężnymi, a pozostałych uczestników - podziękowaniami i śpiewnikami. Wręczenia nagród dokonali przedstawiciele lokalnego samorządu: Burmistrz Annopola- Wiesław Liwiński i Przewodniczący Rady Miejskiej – Ryszard Gazda. Na zakończenie wieczoru prowadząca –Lucyna Jaskowska, która w ciekawy sposób podczas obydwu spotkań dzieliła się wiedzą o Stachurze- zaprosiła publiczność na koncert Pawła Orkisza, krakowskiego poety i barda, autora nastrojowych ballad i popularnych piosenek turystycznych, który oryginalną interpretacją oraz intrygującą osobowością zachwycił słuchaczy i wraz ze świetnymi muzykami akompaniującymi porwał publiczność w cudowny świat słów i dźwięków, malując nastroje opowiadające o miłości, nadziei i zachwycie życiem. Dało się zauważyć, że klimat tego wieczoru zrodził w słuchaczach wyjątkową tęsknotę za pięknem.

Powrót