Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Flaga Polski

Uroczyste Obchody 93 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

15-11-2011

Uroczyste Obchody 93 Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się w Annopolu Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych gminy, kombatanci, strażacy OSP, harcerze, delegacje różnych organizacji i instytucji, uczniowie szkół z terenu gminy oraz licznie przybyli mieszkańcy.

Msza celebrowana była przez ks. Kanonika Andrzeja Bąka a po mszy zgromadzeni w kościele wysłuchali montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów Miejskiego Zespołu Szkół w Annopolu.
Następnie uczestnicy obchodów przeszli na annopolski Rynek, gdzie kontynuowano dalszą część uroczystości przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Annopola - Wiesław Liwiński. W swoim wystąpieniu Burmistrz podkreślił: „Odzyskaliśmy niepodległość, ponieważ we wszystkich zaborach i na emigracji toczyła się nieustępliwa walka o ocalenie narodowej tożsamości, o umocnienie i rozwój ducha narodowego i świadomości co to znaczy być Polakiem, jakie wynikają z tego obowiązki względem Ojczyzny. Tej myśli podporządkowane były wszystkie dziedziny życia Narodu, który nie miał swojej państwowości, ale wiedział, że musi ją odzyskać".   

W hołdzie bohaterom Ojczyzny, złożono kwiaty i wieńce.

Przed pomnikiem zapłonął także symboliczny Ogień Niepodległości przywieziony przez harcerzy z Kostiuchnówki, miejsca zaciętych walk  Legionów Polskich, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego w latach 1915-1916. Kostiuchnówka była najkrwawszym  i najtrudniejszym bojem na szlaku Legionów, gdzie zrodziła się legenda i nadzieja, w którą w końcu uwierzyli Polacy. Ogień Niepodległości Burmistrzowi Annopola przekazali zuchy i harcerze 20 Środowiskowej Drużyny Harcerskiej „Nadwiślańskie Trampy".

Powrót