3 czerwca bieżącego roku licznie zgromadzeni mieszkańcy Kosina oraz przybyli goście: Wiesław Liwiński – Burmistrz Annopola, Zdzisław Romański - Przewodniczący Rady Miejskiej w Annopolu, Stefan Stachula – Członek Zarządu Powiatu, Małgorzata Jabłońska – Pełnomocnik Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Annopolu, za sprawą utalentowanej młodzieży mogli choć na chwilę zatrzymać się i uzmysłowić jak trudna była droga Polaków do wolności.
Fabuła tego przedstawienia została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I wojny światowej przeżywa wojenną traumę-wymarsz ojca i jednego z synów na front. Symbolem Polaków staje się biały orzeł, którego pisk słyszany w duszy nie pozwala tracić nadziei na wolność. Trzyaktowa opowieść była wzbogacona muzyką, która budowała nastrój i emocje. Inscenizacja „Pisk orła białego” wywołała niejedną łzę wzruszenia na twarzach publiczności.
Po ujmującym przedstawieniu degustowano staropolskie potrawy: zabielany barszcz z kapustą kwaszoną, podpłomyki, zsiadłe mleko, pierogi w licznych odsłonach, ciasta drożdżowe.
W czasie uroczystości podziwiano trzy układy akrobatyczne „Idziemy do ZOO”, „Euforia” i „ Szukaj mnie” zaprezentowane przez Grupę Akrobatyczną AMINO – sekcja w Kosinie pod przewodnictwem Pani Darii Just.
Podczas festynu zostały także ogłoszone wyniki rodzinnego konkursu wiedzy ,,100 lat odzyskania niepodległości’’.
Niedzielne popołudniowe spotkanie było ucztą zarówno dla duszy jak i ciała. Dla najmłodszych uczestników przygotowano liczne atrakcje: zabawę na dmuchanych zjeżdżalniach oraz spotkanie z przesympatycznymi animatorkami.
Wszystko było możliwe dzięki ofiarności sponsorów: Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Annopolu, Mariuszowi Pasztaleniec właścicielowi firmy AGMAR, Radzie Rodziców, Kołu Gospodyń Wiejskich, Państwu Renacie i Jackowi Górniak, Państwu Oliwii i Łukaszowi Mlak oraz zaangażowaniu Pani Dyrektor Beaty Czyż – Olszowy, Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców, Kołu Gospodyń Wiejskich.