Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Kultura

Festyn ,,Walka o niepodległość pod strzechą’’

Festyn ,,Walka o niepodległość pod strzechą’’

07-06-2018

Żyjąc dziś dzięki poświęceniu naszych przodków możemy w pełni docenić wolność i niepodległość Ojczyzny. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się doskonałą okazją do radosnego świętowania podczas festynu pod nazwą „Walka o niepodległość pod strzechą”, zorganizowanego przez Publiczną Szkołą Podstawową w Kosinie.

3 czerwca bieżącego roku licznie zgromadzeni mieszkańcy Kosina oraz przybyli goście: Wiesław Liwiński – Burmistrz Annopola,  Zdzisław Romański - Przewodniczący Rady Miejskiej w Annopolu, Stefan Stachula – Członek Zarządu Powiatu, Małgorzata Jabłońska – Pełnomocnik Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Annopolu, za sprawą utalentowanej młodzieży mogli choć na chwilę zatrzymać się i uzmysłowić jak trudna była droga Polaków do wolności.
 
Fabuła tego przedstawienia została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I wojny światowej przeżywa wojenną traumę-wymarsz ojca i jednego z synów na front. Symbolem Polaków staje się biały orzeł, którego pisk słyszany w duszy nie pozwala tracić nadziei na wolność. Trzyaktowa opowieść była wzbogacona muzyką, która budowała nastrój i emocje. Inscenizacja „Pisk  orła białego” wywołała niejedną łzę wzruszenia  na twarzach publiczności.
 
Po ujmującym przedstawieniu degustowano staropolskie potrawy: zabielany barszcz z kapustą kwaszoną, podpłomyki, zsiadłe mleko, pierogi w licznych odsłonach, ciasta drożdżowe.
 
W czasie uroczystości podziwiano trzy układy akrobatyczne „Idziemy do ZOO”, „Euforia” i „ Szukaj mnie” zaprezentowane przez Grupę Akrobatyczną AMINO – sekcja w Kosinie pod przewodnictwem Pani Darii Just.
Podczas festynu zostały także ogłoszone wyniki rodzinnego konkursu wiedzy ,,100 lat odzyskania niepodległości’’.
 
Niedzielne popołudniowe spotkanie było ucztą zarówno dla duszy jak i ciała. Dla najmłodszych uczestników przygotowano liczne atrakcje: zabawę na dmuchanych zjeżdżalniach oraz spotkanie z przesympatycznymi animatorkami.
 
Wszystko było możliwe dzięki ofiarności sponsorów: Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Annopolu, Mariuszowi Pasztaleniec właścicielowi firmy AGMAR, Radzie Rodziców, Kołu Gospodyń Wiejskich, Państwu Renacie i Jackowi Górniak, Państwu Oliwii i Łukaszowi Mlak oraz zaangażowaniu Pani Dyrektor Beaty Czyż – Olszowy, Rady Pedagogicznej, Rady  Rodziców, Kołu Gospodyń Wiejskich.
Powrót