Nadwiślańskie Spotkania Sobótkowe nawiązują do dawnego zwyczaju słowiańskiego zwanego Nocą Kupały, Sobótką lub częściej Nocą Świętojańską i stanowią okazję do prezentowania mieszkańcom i turystom tradycji świętojańskich przez amatorskie zespoły śpiewacze i obrzędowe.
Ponadto są również sposobnością do promowania walorów turystycznych Annopola położonego w malowniczej scenerii Małopolskiego Przełomu Wisły.
Sobótkowy festyn rozpoczęto przemarszem barwnego korowodu z Annopolskiego Rynku na Stanicę, gdzie Burmistrz Annopola - Wiesław Liwiński, dokonując oficjalnego otwarcia festynu, powitał zaproszonych gości i licznie zgromadzoną publiczność, życząc wszystkim dobrej zabawy. Swoją obecnością zaszczycili zebranych: Wiesław Kołczewski Radny Powiatu Kraśnickiego, Artur Bis - Komendant Powiatowy PSP w Kraśniku, Antoni Rachoń -Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kraśniku, Tomasz Siwek-Burmistrz Gminy i Miasta Zawichost, Tomasz Mularczyk-Wójt Gminy Szastarka, Kapica Grzegorz -Wójt Gminy Józefów, Waldemar Tomczyk - Komendant Komisariatu Policji w Annopolu, Wioletta Wilkos - Prezes Zarządu LGD Ziemi Kraśnickiej, Wiesław Tokarski-Prezes MGKS Wisła Annopol, Zenon Łukawski i Tadeusz Wach - Firma PIASPOL.
Następnie Burmistrz Annopola dokonał wręczenia podziękowań tym, którzy zasłużyli się przy modernizacji wałów przeciwpowodziowych w Dolinie Janiszowskiej.
Podziękowania wręczono:
1. Dariusz Prażmo - Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie.
2. Andrzej Pichla - Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie.
3. Zbigniew Andrzejczuk - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, Zarząd Zlewni Wisły Lubelskiej i Bugu Granicznego z siedzibą w Lublinie,
4. Zdzisław Stępniak - Kierownik Inspektoratu WZMIUW w Kraśniku
5. Jerzy Kowalczyk - Pracownik Urzędu Miejskiego w Annopolu, referent ds. obronnych i zarządzania kryzysowego.
W atmosferę sobótkowej zabawy wprowadziły publiczność zespoły śpiewacze i kapele, które w ramach konkursy prezentowały po dwie pieśni o tematyce sobótkowej.
W tym roku na scenie plenerowej nad Wisłą zaprezentowało swoje umiejętności 13 zespołów, 2 solistki i 2 kapele, których oceniało jury w składzie:
Andrzej Wojtan - regionalista, dziennikarz Kuriera Lubelskiego,
Andrzej Gotner - przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Kraśniku,
Roman Biss - dyrektor GOK w Gościeardowie.
Można było również oglądać i podziwiać zgłoszonych do konkursu 15 pięknych i pomysłowych wianków ustawionych na scenie.
O zmroku, licznie zgromadzonej publiczności fantastyczny koncert podarował Cygański Zespół Pieśni i Tańca „ROMA". Artyści urzekli annopolską publiczność pełnymi uroku i radości pieśniami i tańcami opartymi na tradycyjnej muzyce cygańskiej.
Po koncercie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów. Nagrody w kategorii pieśni sobótkowych wyśpiewali:
I miejsce - Zespół „Cyganianki" z Cygan
II miejsce - Katarzyna Góras z MGOK w Ożarowie
III miejsce ex aequo - Zespół instrumentalno - wokalny „Świteź" z Węglina
- Zespół Ludowy z Księżomierza
Wyróżnienie - Kapela Ludowa z GOK w Gościeradowie
- Zespół Śpiewaczy „Linowiacy" z MGOK w Zawichoście.
Nagrody w kategorii najpiękniejszy wianek sobótkowy przyznano:
I miejsce - Gminny Klub Aktywnego Seniora z Centrum Kultury w Annopola
II miejsce - Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych z Bliskowic
III miejsce - Kasia Pawłowska z Linowa.
Pozostałe zespoły zarówno w jednej jak i w drugiej kategorii konkursowej otrzymały podziękowania i gratyfikacje pieniężne.
Nocy sobótkowej nad Wisłą niezwykłości dodał kilkuminutowy pokaz fajerwerków. Kaskady przepięknych świateł raz za razem wędrowały w górę i rozświetlały przestrzeń nad Wisłą.
Na zakończenie festynu, przy płonących ogniskach i zapalonych pochodniach zespoły zniosły na brzeg Wisły sobótkowe wianki, które puszczono z nurtem rzeki.
Pełnej uroku Nocy Świętojańskiej towarzyszyła wyśmienita zabawa i wyjątkowo sprzyjająca w tym roku pogoda.