Pierwszy dzień annopolskiego święta przebiegał pod znakiem alchemii słowa i zgromadził na Rynku liczną publiczność. Po dokonaniu oficjalnego otwarcia święta przez Burmistrza Annopola - Wiesława Liwińskiego, nastąpiła promocja monografii pt. „Dzieje miasta Annopola, czyli Rachowa do 1945 roku" autorstwa Elżbiety Maj, nauczycielki historii w Miejskim Zespole Szkół w Annopolu. W monografii autorka wnikliwie opisuje najstarszą część historii miasta Annopola, od momentu powstania do roku 1945. Przedstawia nie tylko narodziny nadwiślańskiego miasta i kolejne lata dojrzewania, ale ukazuje też żywot jego mieszkańców, ich działalność gospodarczą i społeczną. Całość uzupełniają unikatowe zdjęcia. Książka będzie cenną pamiątką dla wielu pokoleń.
Następnie dokonano promocji debiutanckiego tomiku wierszy zatytułowanego „Poskładać szept do szeptu" młodego poety - Maksymiliana Kowala z Borowa, niegdyś ucznia Zespołu Szkół w Annopolu, a od kilku lat członka Koła Literackiego „Pegaz", działającego w Centrum Kultury. Maksymilian jest skromnym człowiekiem, który znajduje sens w młodzieńczym pisaniu. Prezentował swoje wiersze na wieczorach literackich i różnego rodzaju konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Dzięki wsparciu i pomocy Burmistrza Annopola, Rady Miejskiej i Centrum Kultury udało się wydać skromny tomik wierszy skromnego poety. Podczas wieczoru autorskiego Maksymilian i jego ciocia - Agata Kowal zaprezentowali kilka wierszy, których treść znakomicie harmonizowała z piosenkami w wykonaniu Radosława Rzepki.
Kulminacyjnym momentem wieczoru było symboliczne przecięcie wstęgi na obydwu publikacjach przez Burmistrza Annopola - Wiesława Liwińskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej - Ryszarda Gazdę. Po tej wzruszającej chwili, książki podpisywane przez autorów wędrowały do rąk czytelników. A tymczasem w liryczny nastrój wprowadził zebranych Jacek Kadis - bard kraśnicki swoim autorskim programem „Piosenka nie napisana". Utworów artysty słuchało się jak intymnych zwierzeń, które wsiąkały w zmrok, tworząc metafizyczny pejzaż duszy.
Sobotni wieczór zakończono spektaklem pt. „Kamienie" w wykonaniu koła teatralnego „Akcent" z Centrum Kultury. Ciekawy w formie, treści i warstwie muzycznej przekaz autorstwa Lucyny Jaskowskiej, nawiązywał do motywów legend annopolskich. Słowo, ruch, światło i muzyka umiejscowione na ulicy między dwoma budynkami stały się magicznym porozumieniem między młodymi aktorami a publicznością oraz impulsem do głębszej refleksji.
Drugi dzień świętowania rozpoczął się uroczystą mszą św. w intencji mieszkańców, celebrowaną przez ks. Kan. Andrzeja Bąka w kościele parafialnym pw. Św. Joachima i Anny.
Dalsza część obchodów o charakterze festynu, miała miejsce na stadionie sportowym i rozpoczęła się od oficjalnego wystąpienia Burmistrza Annopola - Wiesława Liwińskiego. W części oficjalnej głos zabrali Posłowie Ziemi Lubelskiej - Wojciech Wilk i Jan Łopata. Swoją obecnością zaszczycili nas również: Piotr Rzetelski-Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Wojciech Czapla-Komendant Powiatowy Policji w Kraśniku, Artur Bis-Komendant Powiatowy PSP w Kraśniku, Stefan Stachula i Wiesław Kołczewski-Radni Powiatu Kraśnickiego oraz Tomasz Siwek-Burmistrz Zawichostu, Wioletta Wilkos Prezes Zarząd LGD Ziemi Kraśnickiej i Halina Wyka-Sekretarz Miasta Kraśnik.
Na uroczystości przybyli również Radni Rady Miejskiej w Annopolu wraz z Przewodniczącym Rady Ryszardem Gazdą, Dyrektorzy Szkół i Przedszkola oraz Kierownicy jednostek organizacyjnych gminy.
Święto Miasta to także okazja do rozrywki, integracji pokoleń i prezentowania dorobku kulturalnego, toteż zaplanowano wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Podczas festynu towarzyszyły nam Radio Lublin i Telewizja Kraśnik. Jednak głównym reżyserem imprezy okazała się aura i niestety niesprzyjające warunki pogodowe przerwały festyn, dlatego organizatorzy byli zmuszeni zmodyfikować część programu. Po burzy, która przeszła nad Annopolem, na scenie zaprezentowała się grupa teatralna „Arlekin" z Centrum Kultury w „Pokazie mody ekologicznej", wzbudzając zainteresowanie publiczności pomysłem inscenizacyjnym, ciekawymi strojami i rekwizytami wykonanymi z tzw. odpadów. Ponieważ nie wszystkie grupy z Centrum Kultury zaprezentowały się na scenie, toteż w ramach rekompensaty młode wokalistki zostały zaproszone do udziału w programie „Wakacyjny Jasiek" na antenie Radia Lublin. Najmłodsza publiczność miała możliwość skorzystania z urządzeń rekreacyjnych oraz zaprezentowano dzieciom ekologiczny program „Ziemia to planeta dla ludzi". Artyści z Lubelskiej Agencji robili wszystko, aby zachęcić najmłodszych uczestników festynu do wspólnej zabawy o edukacyjnym charakterze. W międzyczasie można było obejrzeć pokonkursową wystawę prac dzieci z Przedszkola w Annopolu oraz wystawę „Annopol w starej fotografii". Obydwie wystawy zostały przygotowane przez Koło Historyczno-Wojskowe działające od kilku miesięcy przy Centrum Kultury. Chętni mogli odwiedzić stoiska promocyjne, podegustować potraw z ryb wiślanych oraz wziąć udział w konkursach sponsorowanych przez Radio Lublin, Urząd Wojewódzki i Żubr.
Wieczorną część programu zdominował folklor i biesiada. Gminny Klub Aktywnego Seniora zaprezentował publiczności pieśni i wiersze przygotowane na okoliczność festynu.
Następnie program biesiadny Lubelskiej Agencji Artystycznej z dynamicznym tańcem i śpiewem oraz barwnymi strojami był dla publiczności znakomitą zabawą. Gwiazdą niedzielnego wieczoru był Zespół Redlin, który dał fantastyczny i żywiołowy koncert. Silny i mocny głos wokalisty, profesjonalizm występujących muzyków i repertuar obejmujący przeboje muzyki folkowej z różnych zakątków świata w ekspresyjnych i ciekawych aranżacjach, rozgrzały annopolską publiczność.
Na zakończenie festynu zagrał Zespół Far Away z Ostrowca, który bawił publiczność własnymi kompozycjami i utworami coverowymi.