Obchody święta szkolnego rozpoczęły się Mszą Świętą. Następnie, już w hali sportowej, dyrektor szkoły p. Danuta Ryfka powitała wszystkich przybyłych, w tym zaproszonych gości: przedstawicieli władz samorządowych z terenu gminy i powiatu, księży, dyrektorów placówek oświatowych i instytucji samorządowych, przedstawicieli Komisariatu Policji oraz Zarządu Rady Rodziców.
Dyrektor D. Ryfka w swoim przemówieniu m.in. podziękowała uczniom, nauczycielom oraz rodzicom za zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły, co przyczyniło się do licznych i znaczących sukcesów placówki. Następnie w krótkim montażu słowno-muzycznym przedstawiono zacne sylwetki Patronów: Św. Jadwigi Królowej (patronki gimnazjum) i ks. Józefa Poniatowskiego (patrona szkoły podstawowej). Podkreślono przy tym fakt, że służba narodowi polskiemu zawsze była dla nich priorytetem. Kolejnym punktem programu było odniesienie się do współczesnych sposobów wyrażania patriotyzmu tj. sumiennej nauki, zaangażowania w wolontariat czy oddawania czci symbolom narodowym. W związku z tym wystąpili ci, którzy wyróżniają się w propagowaniu szlachetnych, patriotycznych postaw- harcerze z 20. Środowiskowej Drużyny Harcerskiej Nadwiślańskie Trampy oraz członkowie gromady zuchowej „Leśne duszki”. Młodzi patrioci w ciekawej formie przedstawili ideę swoich działań. Tuż po nich członkowie koła teatralnego Alter Ego zaprezentowali przedstawienie taneczno- pantomimiczne pt. „Droga do Niepodległej”. Patriotycznego klimatu uroczystości dodała też liryczna oprawa muzyczna. Po występach uczniów z okolicznościowym przemówieniem zwrócił się do zebranych Burmistrz Annopola p. Wiesław Liwiński. Wyraził zadowolenie z faktu, że placówki oświatowe z terenu gminy Annopol aktywnie włączają się w realizację działań w ramach Gminnych Obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podkreślił przy tym duże znaczenie barw narodowych, które powinny być szanowane z uwagi na ich symbolikę.
Następnie delegacje uczniów złożyły kwiaty przed pomnikiem ks. J. Poniatowskiego i wizerunkiem Św. Jadwigi Królowej.
Obchodom Dnia Patronów towarzyszyła wystawa poświęcona historii harcerstwa po II wojnie światowej pod hasłem "Bogu i Polsce" udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej.
Uroczystość wywarła duże wrażenie na zgromadzonej publiczności, która ze wzruszeniem i patriotyczną refleksją nagrodziła występujących uczniów owacją na stojąco.