Młodzi muzycy, pracujący pod kierunkiem Renaty i Macieja Niemczyckich, w Publicznej Szkole Podstawowej w Annopolu, otrzymali za swoją prezentację trzecią nagrodę. Była to zarazem najwyższa przyznana nagroda w kategorii zespołów instrumentalno-wokalnych. Odbywający się w Kielcach festiwal to jedna z największych imprez tego rodzaju w Polsce. W tym roku w festiwalu wzięło udział prawie tysiąc uczestników. Byli to soliści, chóry, zespoły muzyczne i wokalne, zespoły taneczne i folklorystyczne, z Polski i z zagranicy. Kielecki Festiwal to obok przeglądów konkursowych, także wiele imprez towarzyszących. Manufaktura miała okazję zaprezentować się dwukrotnie na Kieleckim Rynku w koncertach pod nazwą „Zakręć się na Kielce”, oraz podczas finałowego Koncertu Laureatów, w amfiteatrze Kadzielnia. Koncert laureatów obejrzało na żywo z widowni amfiteatru, kilkanaście tysięcy widzów. Specjalnie na występ Manufaktury, do Kadzielni przybyli znakomici goście, wśród nich Pan Piotr Rzetelski, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego i Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Zaproszenie przyjęły także Panie Radne z Annopolskiej Rady Miejskiej, Pani Anna Wąsik, Przewodnicząca Komisji Kultury i Pani Zenobia Jarmuła. Ponadto na Kadzielni zameldowała się także współzałożycielka zespołu Manufaktura, Pani Renata Tess - Wasiluk oraz rodzice, rodzeństwo, babcie, dziadkowie i przyjaciele. Koncert został także zarejestrowany dla Telewizji Polskiej, i będzie emitowany w odcinkach w TV ABC, TV Polonia i TVP 3.
W ramach festiwalu, młodzi artyści przez pięć dni mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach artystycznych prowadzonych przez profesjonalnych trenerów. Manufaktura pod okiem Profesora Jerzego Szczyrby - muzyka, wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, pracowała nad doskonaleniem techniki wokalnej, instrumentalnej, nad wzbogaceniem i uatrakcyjnieniem aranżacji wykonywanych piosenek. Wszystkie nagrodzone zespoły miały także możliwość poznania tajników nagrywania muzyki w profesjonalnym studiu nagraniowym, rejestrując swoje utwory do koncertu galowego. Ponadto trzydniowy cykl przygotowań do finału, próby z choreografem, dźwiękowcem, oświetleniowcem, operatorami kamer telewizyjnych, uwagi reżysera, wielokrotne powtarzanie swoich wejść, to niezła szkoła przetrwania.
Ale jest i inna strona festiwalu. Jest to znakomita okazja do poznania wielu wspaniałych ludzi, zawarcia znajomości, przyjaźni. Możliwość poznania zabytków Kielc, historii miasta.
Wyjeżdżając po zakończeniu Festiwalu, w drogę powrotną do Annopola, członkowie zespołu obok wielkiej radości z sukcesu, nie kryli wzruszenia i żalu, że muszą już opuścić Kielce. Niektórzy zapowiadają, że powrócą tu za rok. A więc życzymy im powodzenia w dalszej artystycznej drodze, wielu sukcesów i wspaniałych występów!
RiM