Oprócz licznie przybyłych dyrektorów w naradzie uczestniczyli zaproszeni goście: Jolanta Łukasik - naczelnik Departamentu Pomocy i integracji Społecznej MPiPS w Warszawie, dr Tomasz Włodek - dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w LUW w Lublinie, Aleksandra Warmińska - dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie, pracownicy Wydziału Polityki Społecznej w LUW w Lublinie - pani Małgorzata Frant - Błażucka oraz pan Albin Mazurek, Małgorzata Romanko - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku, Wiesław Liwiński - Burmistrz Annopola, Ryszard Gazda - Przewodniczący Rady Miejskiej w Annopolu, Roman Wiśniewski - z - ca Burmistrza Annopola, Jadwiga Łukasiewicz - Sekretarz Gminy Annopol, Lila Kaczor - Skarbnik Gminy Annopol, Anna Łuba - Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Gościeradowie, Grażyna Kruszec - Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Annopolu.
Głównym tematem konferencji było omówienie problemów związanych z funkcjonowaniem środowiskowych domów. Pani naczelnik - Jolanta Łukasik ( MPiPS ) omówiła szczegółowo najnowsze zmiany w Ustawie o Pomocy Społecznej oraz przedstawiła plany Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczące funkcjonowania ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Tematykę szkoleń dla pracowników jednostek pomocy społecznej, w tym pracowników środowiskowych domów, przedstawiła pani dyrektor ROPS w Lublinie - Aleksandra Warmińska, która podała również możliwości pozyskania środków finansowych na inwestycje budowlane celem dostosowania ośrodków do standardów wynikających z § 18 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki społecznej z dnia 9 grudnia 2010r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy. Pracownicy Wydziału Polityki Społecznej w LUW omówili poziom osiągania standardów w placówkach na terenie woj. lubelskiego oraz plany finansowe na rok 2013.
W dalszej części wtorkowego spotkania Środowiskowy Dom w Annopolu zaprezentował uczestnikom konferencji swoją działalność. Zebrani obejrzeli prezentację multimedialną, opowiadającą genezę powstania oraz funkcjonowanie Domu na przestrzeni 14 lat istnienia placówki, podopieczni odegrali skecz „ Dziad i Baba" oraz zaprezentowali piosenki w wykonaniu Marii Szymanek - uczestniczki ŚDS - „ Do kołyski" i „ Alleluja". Ponadto obejrzeli pracownie funkcjonujące w ośrodku.
W części szkoleniowej psycholog kliniczny pan Grzegorz Sadaj w formie warsztatowej przeprowadził temat: „ Zastosowanie wiedzy dotyczącej zdrowia psychicznego w pracy dyrektora środowiskowego domu samopomocy".
Drugi dzień konferencji tematycznie nawiązywał do pracy merytorycznej w ośrodkach wsparcia. Swoje referaty przedstawiły:
1. Pani Edyta Długosz - Mazur - kierownik ŚDS dla osób z chorobą Alzheimera „ Mefazja" w Lublinie przedstawiła problem choroby Alzheimera, jej epidemiologię, diagnozę, sposoby leczenia oraz sposoby wspierania osób chorujących i ich rodzin.
2. Pani Magdalena Stefanek - Wąsik - psycholog pracują w ŚDS w Końskowoli opowiedziała jak motywować podopiecznych ośrodków wsparcia z zaburzeniami psychicznymi i upośledzonych umysłowo do podejmowania działań w procesie realizacji planów wspierająco - aktywizujących.
Dobór w/w tematów był celowy. Zarówno wiedza o chorobie Alzheimera, sposobach jej rozpoznawania oraz zapobiegania skutkom tej choroby jak i poznanie metod służących aktywizowaniu naszych podopiecznych jest niezbędna w pracy osoby kierującej ośrodkiem wsparcia.
Konferencja zakończyła się wnioskami oraz dyskusją na tematy nurtujące nas, dyrektorów środowiskowych domów.
Korzyści z takich spotkań są niewymierne. Nie da się zmierzyć, określić wartości odebranych informacji. Najczęściej zostaje niedosyt wiedzy, która nurtuje ludzi pracujących z osobami z zaburzeniami psychicznymi, czy to z chorobą psychiczną, upośledzonymi umysłowo, z chorobą Alzheimera, Autyzmem.
Żegnając się i planując kolejne spotkanie zrobiliśmy wspólne zdjęcie, na pamiątkę spotkania w Annopolu.
Krystyna Zielińska- ŚDS w Annopolu.