Impreza ta, organizowana we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kraśniku, ma na celu popularyzację twórczości, jak również poszukiwania w niej śladów „poety wędrującego”, który za życia upodobał sobie szczególnie wiślany brzeg w okolicach Annopola oraz domostwo Państwa Rychertów.
W jesienny pejzaż doskonale wpisuje się poezja Edwarda Stachury i piosenka poetycka, toteż 18 listopada uczestnicy Turnieju Recytatorskiego bezwiednie podążali za słowem, ożywiając Stachurowskie tchnienie zamknięte w strofy magicznej poezji. Ich interpretacjom przysłuchiwało się jury w składzie: Agnieszka Małyszek – polonistka z PSP w Opoce, Agnieszka Kowalczyk – inspektor UM w Annopolu, Andrzej Gotner- przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Kraśniku. Najwyżej oceniono następujących recytatorów:
I miejsce – Julia Woch z Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Kraśniku
II miejsce – Angelika Wziątek z Miejskiego Zespołu Szkół w Annopolu
III miejsce – Paulina Pruszkowska z Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Kraśniku
Wyróżnienie- Aleksandra Jedlińska i Natalia Jarzyna z Miejskiego Zespołu
Szkół w Annopolu.
Zwycięzcy Turnieju Recytatorskiego otrzymali z rąk Burmistrza Annopola- Wiesława Liwińskiego, dyplomy i nagrody książkowe. Pozostałym uczestnikom wręczono podziękowania i tomiki wierszy E. Stachury.
W tym roku przygotowano również wystawę pamiątek, związanych z poetą, udostępnionych z prywatnych zbiorów państwa Rychertów i Stefańskich. Ponadto można było obejrzeć film pt. „Pogodzić się ze światem”, ukazujący ogrom cierpienia poety w końcowym etapie Jego życia. 19 listopada miał miejsce XII Konkurs Piosenki im. Edwarda Stachury. Piosenki wśród utworów poety to gatunek osobny, Stachura był kontynuatorem zamierzchłej i świetnej tradycji trubadurskiej. W zadumie i refleksji można było posłuchać pięknych interpretacji konkursowych 15 młodych wokalistów, którzy dźwiękiem doskrzydlali strofy poetyckie. Muzycznym konfrontacjom przysłuchiwało się jury w składzie: Jacek Kadis- bard kraśnicki, Andrzej Gotner- przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Kraśniku, Radosław Rzepka- instruktor z CK w Annopolu. Jurorzy przyznali ex aequo:
I miejsce- Patrycja Szubstarska z Sandomierskiego Centrum Kultury
Kinga Suchora z GOK w Trzydniku Dużym
III miejsce – Agni Caldarar z CKiP w Kraśniku
Katarzyna Bryczek z GOK w Dzierzkowicach
Laureatów Konkursu uhonorowano dyplomami i nagrodami pieniężnymi, a pozostałych uczestników - podziękowaniami i śpiewnikami. Wręczenia nagród dokonali przedstawiciele lokalnego samorządu: Burmistrz Annopola- Wiesław Liwiński i Przewodniczący Rady Miejskiej – Ryszard Gazda. Na zakończenie wieczoru prowadząca –Lucyna Jaskowska, która w ciekawy sposób podczas obydwu spotkań dzieliła się wiedzą o Stachurze- zaprosiła publiczność na koncert Pawła Orkisza, krakowskiego poety i barda, autora nastrojowych ballad i popularnych piosenek turystycznych, który oryginalną interpretacją oraz intrygującą osobowością zachwycił słuchaczy i wraz ze świetnymi muzykami akompaniującymi porwał publiczność w cudowny świat słów i dźwięków, malując nastroje opowiadające o miłości, nadziei i zachwycie życiem. Dało się zauważyć, że klimat tego wieczoru zrodził w słuchaczach wyjątkową tęsknotę za pięknem.