Z uwagi na to, że rok 2018 wyznacza szczególny moment w historii naszego kraju – przypada w nim bowiem setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Szczególną uwagę poświęcono najwyższym wartościom w życiu każdego Polaka. Człowiek, instytucja, a przede wszystkim współczesna szkoła potrzebuje wzorca, który wskazywałby, jakimi drogami kroczyć, aby doskonalić siebie w trudnej i mozolnej drodze ku ideałom. Jesteśmy dumni, że w progi naszej szkoły zawitała Maria Kołsut, która przez całe swoje życie wpajała młodzieży i dorosłym najwyższe wartości tj. miłość do Ojczyzny, umiłowanie pracy i życzliwość dla ludzi. Wychowana w tradycjach patriotycznych. była żywym świadkiem toczącej się historii, w której bezpośrednio uczestniczyli jej najbliżsi. 16 września mieliśmy okazję wspominać dzieje naszej Ojczyzny, drogę do wolności poprzez pryzmat życia Patronki szkoły Marii Kołsut. Uroczystość rozpoczęła, dyrektor szkoły, Pani Ewa Mirosław, która powitała wszystkich przybyłych, w tym zaproszonych zacnych gości: władze samorządowe w osobach Burmistrza Wiesława Liwińskiego , Romana Wiśniewskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Romańskiego , Przewodniczącej Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych Pani Anny Wąsik oraz powiatowe w osobie Pana Stefana Stachuli. Na uroczystość przybyli również Proboszcze Parafii Rzymsko - katolickiej Adam Pudło i Polsko – katolickiej Marcin Dębski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kraśniku Pan Andrzej Wąsik dyrektorzy placówek oświatowych Pani Anna Kość, Pani Beata Czyż-Olszowy, Pani Barbara Ryfka, Pani Anna Gołąb-Florek przedstawiciel Komisariatu Policji w Annopolu Pan Sławomir Okulus oraz najbliższa rodzina Patrona Szkoły Pani profesor Maria Bubicz jej syn Sławomir Bubicz oraz córka Aleksandra z mężem Robertem Mojsa i kuzynkami Hanną Kozik i jej córką. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani Teresa Kołakowska -pracownik Muzeum Niepodległości w Warszawie, rodzice, nauczyciele i uczniowie szkoły.
Pierwszym punktem festynu był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów , który przypomniał, jak ważna w życiu naszej Patronki była wolność. W niezwykłej atmosferze przebiegła też kolejna część uroczystości, w której wysłuchaliśmy koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów Opery Kameralnej w Warszawie, Państwa Aleksandra i Roberta Mojsów przy akompaniamencie pianistki Pani Agnieszki Schulz- Brzyskiej.
Tuż po nich swoje zdolności taneczne zaprezentowali uczniowie klasy 8, którzy zachwycili wszystkich żywym mazurem. Po występach głos zabrał Burmistrz Wiesław Liwiński. Podkreślił, że uroczystość pięknie wpisała się w Gminne obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Ostatnim akcentem naszego święta był występ dziewcząt z grupy akrobatycznej „Amino”, działający na terenie gminy pod opieka pani Darii Just. Uroczystość wywarła duże wrażenie na zgromadzonej publiczności, która ze wzruszeniem i patriotyczną refleksją nagrodziła wszystkich występujących gorącymi brawami.
Po części artystycznej wszyscy obecni na festynie mogli skorzystać z licznych atrakcji oraz częstować się ciastami upieczonymi przez rodziców i smacznymi kanapkami. Strażacy z OSP Grabówka zachwycili obecnych szybkością w gaszeniu zaaranżowanego pożaru. Były też ratowniczki, które pokazały jak udzielać pierwszej pomocy. Cieszymy się z licznie przybyłych gości i dziękujemy wszystkim za ciepłe słowa skierowane do społeczności szkolnej.