Młodzi kandydaci, żeby wziąć udział w posiedzeniu Sejmu, odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca, zobowiązani są podjąć szereg działań. Realizując projekt w sposób trwały, muszą upamiętnić losy i działalność wybranego posła sprawującego mandat poselski w latach 1918 – 1939, a także działającego podczas II wojny światowej dla dobra ojczyzny. W ramach XXV edycji sesji „Sejmu Dzieci i Młodzieży” kandydaci Dagmara Kapica i Bartosz Siebielec, uczniowie 3 klasy gimnazjum Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Józefa Poniatowskiego w Annopolu, podjęli działania zmierzające do sporządzenia biogramu posła Tadeusza Żenczykowskiego, prawnika, działacza politycznego, publicysty, żołnierza Armii Krajowej.
Uwzględniając jego aktywność poselską i zaangażowanie na rzecz Polski, kandydaci do „Sejmu Dzieci i Młodzieży” postanowili iść jego śladami. Planowane działania promocyjne skierowali do społeczności lokalnej w celu upamiętnienia zasług dla ojczyzny tego bohatera. Wpatrując się w postać i losy T. Żenczkowskiwgo, uczniowie organizują spotkania z harcerzami, Oddziałem Związku Strzeleckiego, uczniami szkół gminy Annopol, pracownikami zakładów pracy, instytucji, wiernymi parafii pod wezwaniem św. Joachima i Anny w Annopolu, członkami organizacji i stowarzyszeń działających w środowisku lokalnym (Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Annopol ”Szansa”, Klub Seniora, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych w Bliskowicach). Uczestniczyli w posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych , gdzie przybliżyli sylwetkę T. Żenczykowskiego. Chcąc dotrzeć do każdej grupy zawodowej, społecznej, spotykają się z przedstawicielami władz na szczeblu gminy i powiatu, organizują wizyty wyborcze, rozdają ulotki informacyjne, rozwieszają plakaty. Rozpropagowując informacje o projekcie, zorganizowali wiec wyborczy na ulicach Annopola, a także podjęli współpracę z lokalną gazetą.
Tadeusz Żenczykowski w swojej kampanii wyborczej starał się dotrzeć do każdego obywatela indywidualnie, dlatego Dagmara i Bartosz dla wyborców przygotowali broszurę dostarczaną mieszkańcom gminy Annopol za pośrednictwem poczty. Podczas dotychczasowych działań zdobyli wielu sprzymierzeńców, którzy poparli ich kandydaturę do Sejmu Dzieci i Młodzieży, m.in. Starostę Powiatu Kraśnickiego Krzysztofa Starucha, Wicestarostę Kraśnickiego Karola Rychlewskiego, członka zarządu Powiatu w Kraśniku Tomasza Mularczyka, a także burmistrza Miasta i Gminy Annopol Mirosława Gazdę, zastępcę burmistrza Józefa Paćkowskiego i radnych naszej gminy oraz księdza kanonika Krzysztofa Krzemińskiego z parafii Annopol.
Praca opisująca podjęte działania zostanie przedstawiona komisji rekrutacyjnej „Sejmu Dzieci i Młodzieży”, a znajdą się w niej pisemne sprawozdania, fotografie i krótki film. O swoich działaniach młodzi informują na bieżąco społeczność na Facebooku. W przygotowaniu jest fanpage bohatera. Przed nimi jeszcze tydzień intensywnej pracy. Kalendarz jest wypełniony licznymi spotkaniami, które trzeba pogodzić z codzienną nauką i przygotowaniami do egzaminu gimnazjalnego.
Mamy nadzieję, że postać Tadeusza Żenczykowskiego, która za życia weszła do historii naszego kraju, dzięki tym działaniom na zawsze zostanie w pamięci regionalnej społeczności, a Dagmara i Bartosz 1 czerwca zasiądą w ławach poselskich.
Tadeusz Żenczykowski - prawnik, działacz polityczny, publicysta, żołnierz Armii Krajowej. Od 1922r. członka Związku Strzeleckiego, jednego z przywódców Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej (1928). Od listopada 1938 r. najmłodszego posła na Sejm V kadencji z listy Obozu Zjednoczenia Narodowego. Był sekretarzem, a także zastępcą przewodniczącego komisji budżetowej, pracy, regulaminowej, spraw zagranicznych oraz zastępcą rzecznika dyscyplinarnego. We wrześniu 1939 r. walczył w obronie Warszawy w 21 Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy”. Był organizatorem i przewodniczącym konspiracyjnego Związku Odbudowy Rzeczypospolitej (ZOR). Od 1940r. pracował w
Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej
Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej. Kierował „
Akcją N” - propaganda dywersyjna w języku niemieckim. Od 1943r. był kierownikiem
Podwydziału „Antyk” zajmującego się propagandą antysowiecką. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, pełniąc funkcję szefa Wydziału Propagandy AK. W okresie okupacji niemieckiej był również kierownikiem Wydziału „R” oraz Podwydziału Propagandy Mobilizacyjnej „Rój” - przygotowującego propagandę powstańczą. W czasie powstania używał pseudonimu „Kania” oraz „Kowalik”. Podczas działalności w Wydziale „R” używał również pseudonimu „Krawczyk”. Korzystał także z przybranego nazwiska Tadeusz Zawadzki. 15 września 1944 r. rozkazem Komendanta Sił Zbrojnych Żenczykowskiego awansowano do stopnia kapitana. Po upadku powstania znalazł się w niewoli niemieckiej, po uwolnieniu został redaktorem konspiracyjnego pisma antykomunistycznego „Głos Wolności”. W listopadzie 1945 r. opuścił Polskę. Na emigracji prowadził działalność polityczną i publicystyczną. W latach 1954–1975 był redaktorem, następnie zastępcą dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa (RWE). Przez wiele lat współpracował z „Dziennikiem Polskim i Dziennikiem Żołnierza”. Autora wielu prac historycznych. Był odznaczony: Orderem Orła Białego, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Medalem Polonia Mater Nostra Est.