Zużycie energii elektrycznej uzależnione jest od rodzaju pompy, mocy pompy temp. podgrzewu wody, oraz systemu odgrzewania (system podłogowy jest najbardziej efektywny). Dla typowego domu 150 m2 i rodziny 4 osobowej i pompy o mocy 14 kW zużycie energii elektrycznej w skali roku wyniesie około 2 do 3,5 tys. zł.
Natomiast pompa ciepła do podgrzewania CWU –o mocy 3 kW – koszt rocznego zużycia energii od 600 do 1 tys. zł.
Medium grzewczym w pompie jest gaz Freon. W przypadku pompy do c.o. podgrzewa wodę do 60 stopni, a w przypadku pompy do podgrzewaniu centralnej wody użytkowej podgrzewa wodę do temperatury około 55 stopni.
Moc pompy uzależniona jest z jednej strony od jej przeznaczenia (do podgrzewania ciepłej wody lub centralnego ogrzewania. Pompa ciepła dobierana będzie do potrzeb określonego obiektu. Można przyjąć, że dla typowego obiektu pompa centralnej wody użytkowej będzie mieć moc 3 KW, Natomiast pompa do centralnego ogrzewania może mieć moc 14 kW.
Max 60 stopni.
Współczynnik ciepła COP powyżej 4.
Zakres temperatury działania przy temp. – 20 stopni powinna zapewnić co najmniej 80 % sprawności.
Klasa energetyczna nie może być niższa niż A+
Wymiary jednostki zewnętrznej przykładowej pompy ciepła to (wys./szer./gł.) 1.5/1/09.
Można przyjąć ze pobór prądu takiego zestawu będzie nieznacznie wyższy niż samej pompy ciepłą. Wynika to z faktu ze instalacja fotowoltaiczna pobiera prąd w momencie rozpoczęcia produkcji energii elektrycznej i w większości zapotrzebowanie pokrywane jest właśnie z tej produkcji.
Fotowoltaika może pracować tylko na potrzeby pompy.
W przypadku małych instalacji do 5 kW (są to instalacje jednofazowe) w takiej sytuacji podłączenie następuje do jednej fazy, do której podłączona jest największa ilość urządzeń o największym poborze prądu. Natomiast w przypadku instalacji powyżej 5 kW (instalacja trójfazowa) podłączenie następuje do każdej fazy.
Możliwe jest produkowanie energii z dodatkowej instalacji zakupionej we własnym zakresie. Pod warunkiem oddzielnego jej pomianowania (założony oddzielny licznik). Instalacja zakupiona w ramach projektu musi jednoznacznie wskazywać: ilość energii wyprodukowanej, zużytej lub oddanej do sieci
W projekcie zaplanowano kolektory płaskie. Z dotychczasowych doświadczeń i analiz wynika ze kolektory płaskie posiadają porównywalną efektywność (różną w zależności od pory roku), posiadają większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, są mniej awaryjne i prostsze w obsłudze. A jednocześnie jest niższy koszt zakupu tych paneli (o około 30%).
Budynki mieszkalne: montaż paneli fotowoltaicznych dopuszczalny jest na: budynku (lokalizacja na obiekcie: elewacja, dach, balkon), oraz garażu.
Budynki użyteczności publicznej: montaż paneli fotowoltaicznych dopuszczalny jest na: budynku (lokalizacja na obiekcie: elewacja, dach).