Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Baza wiedzy

Logotypy unijne
 
Stosowanie rozwiązań niskoemisyjnych stało się w ostatnich latach nie tylko ciekawym trendem, ale i koniecznością, po to, aby działalność człowieka przebiegała w myśl zrównoważonego rozwoju. Bardzo wyraźnie zauważany jest negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko. Chcąc ograniczyć postęp zanieczyszczenia i degradacji środowiska, wprowadza się w życie coraz to nowe rozwiązania.
 
Gmina Annopol zachęca do stosowania różnych rozwiązań, a także sama realizuje zadania mające na celu m.in kompleksową termomodernizację budynków, w tym zmianę sposobu ogrzewania czy zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Zasadniczą korzyścią płynącą z działań termomodernizacyjnych czy też w zakresie OZE jest zmniejszenie ilości zużywanej energii cieplnej / elektrycznej co przynosi korzyści ekonomiczne, a więc ograniczenie kosztów ogrzewania/ zakupu energii elektrycznej. Działania tego typu niosą za sobą także pozytywne efekty dla środowiska, a więc zmniejszenie eksploatacji nieodnawialnych źródeł energii i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz korzyści społeczne i zdrowotne (poprawa estetyki budynków oraz warunków mikroklimatycznych).
 
Gdzie znajdziemy informacje o działaniach wspierających rozwiązania niskoemisyjne:
  • RPO WL to Regionalny Program Operacyjny udzielający finansowego wsparcia w formie dotacji. Pieniądze dostępne w perspektywie 2021-2027 w ramach polityki spójności zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w obszarze innowacji, przedsiębiorczości, cyfryzacji, ochrony środowiska, efektywności energetycznej, edukacji, rynku pracy i spraw społecznych, infrastruktury transportowej, ochrony zdrowia, kultury i turystyki oraz zintegrowanych inwestycji terytorialnych.

Więcej informacji o programie na stronie https://rpo.lubelskie.pl

  • „Mój Prąd” to program dla indywidualnych mieszkańców dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej informacji o programie na stronie https://mojprad.gov.pl

  • „Czyste Powietrze” to program dla indywidualnych mieszkańców, w zakresie dofinansowania wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej informacji o programie na stronie https://czystepowietrze.gov.pl

  • Ulga termomodernizacyjna, to projekt, który pozwala na odliczenie od dochodu wydatków do wysokości 53 000 zł poniesionych na termomodernizację budynków jednorodzinnych realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Więcej informacji o programie na stronie https://czystepowietrze.gov.pl

  • „STOP SMOG” to program dla gmin, który wspiera wymianę bądź likwidację źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób ubogich energetycznie realizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Więcej informacji o programie na stronie https://czystepowietrze.gov.pl